Pózování - “řekněte mi, co mám dělat”

Když se řekne “profesionální focení” většina z nás si představí zmalovanou modelku narvanou do minišatů, ve kterých se nedá hýbat, stojící v absurdně nepohodlné póze.

Nebo si představíme pětičlennou rodinku se dvěma psy a papouškem, kteří se dívají do foťáku a křečovitě se usmívají.


Nemůžeme se vinit ani za to, že máme takovou představu, ani za to, že se tyto fotky stále ještě dělají. Když si vzpomeneme na svatební fotografie naších prarodičů, nebo na malované rodinné portréty, které jsou jejich předchůdci, tak to je přesně ta podobizna, kterou najdeme.


Nicméně doba jde dál a stejně jak se mění móda na oblečení a nábytek, tak se mění fotografie. Čím dál víc je populární přirozené světlo, pohodlné oblečení a přirozené prostředí. Umělá, blikající, oslepující světla byla nahrazena oknem, foto pozadí zdí a pohodlným gaučem.


Přirozenost začíná být IN v oblékání, účesech, interiérech, podnicích. Fotografie není vyjímkou.

Někteří fotografové tuto změnu nesou těžce, protože x desítek let to dělali nějak a nechápou, proč po nich mladí najednou chtějí fotky, na kterých se nedívají do objektivu.


Mladší generace fotografů se naopak raduje a věnuje se reportáži ať už se jedná o svatbu, focení údálosti nebo rodinnému focení v ateliéru. V každém případě fotografie vypráví příběh. Takzvané momentky přestávají být doplněním těch "hlavních" fotografií, ale zabírají jejich místo.

Co je tedy správně? Máme se teď při povšimnutí foťáku otáčet a dělat, že ho nevidíme nebo naopak cenit zuby?


Asi jako ve většině věcí, nejlepší je pro každého něco jiného. Jsou lidé, kteří pózují bez uvědomění. Rádi si dávají ruce v bok, pootevírávají pusu a jsou děsně sexy. Bez návodu.

Jsou lidé, kteří se umí podívat do foťáku tak, že by byla škoda je otáčet. Na druhou stranu jsou lidé, kteří se cítí nepříjemně už jenom z toho, že se foťák objeví ve stejné místnosti. V tomto případě funguje podstatně lépe varianta "sedněte si na gauč a koukněte se z okna" než varianta postavte se před fotopozadí, já vás oslepím blesky a hlavně se přirozeně usmívejte.

Dobrý fotograf umí uvést lidi do takové pohody, aby se cítili příjemně a nepřipadali si hloupě, že mají dělat něco, co jim nedává smysl. Nebude nutit stydlivého se předvádět ani omezovat sebevědomého. Když se člověk v průběhu necítí dobře, tak ani nemůžou vzniknout hezké fotky.


Focení by mělo být příjemným zážitkem, na který bude člověk vzpomínat v dobrém. Proto se neváhejte s vybraným fotografem předem seznámit, zeptat na vše, co vás zajímá, popsat svou představu a ujistit se, že je to člověk, se kterým máte chuť trávit váš čas. Pak si to opravdu užijete a budete mít krásnou vzpomínku jak v podobě fotek, tak zážitku. ▪

Aktuální
Hledat podle hesla
Sledujte nás
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon