Úprava fotek - kde je míra?

Postprodukce, aneb zpracování fotografií po vyfocení, aneb úprava fotografií je velmi choulostivým tématem a to hned z několika důvodů. Hromada lidí se nezhodne jak ohledně toho, co je a co není potřeba upravovat, tak jaký styl je ten pravý. Koukneme se na postprodukci portrétní fotografie (fotky lidí). Co považujeme za postprodukci? Na tuto otázku Vám každý fotograf odpoví jinak. Pro někoho to znamená dát na fotku filtr, který ji barevně/kontrastně změní. Nevýrazné tóny se rozzáří do barevných nebo studených odstínů. Detaily vyniknou nebo naopak zjemní, zkrátka fotka dostane “atmosféru”, kterou fotograf zrovna chce nastolit. Filtrů existuje nezpočet, a každý den vznikají nové. Můžou být barevné teplé či studené, nezpočet černobílých variant, ostrých a rozmazaných, retro matných, atd. Pro někoho postprodukce kromě nasazení filtru zahrnuje i kosmetickou práci. Odstranění nedostatků pleti, vyhlazení, srovnání barev (červený nos). Někteří fotografové si kromě práce vizážistky či kosmetičky občas vyzkouší být i plastický chirurg. Zhubeňování rukou, nohou, srovnávání boků je obzvlášť při focení žen zcela běžnou praxí.

Kde je hranice? I na tuto otázku každý odpoví jinak, kolik lidí, tolik názorů. Někdo je v tomto ohledu bojovíkem za přirozenost, tudíž je zásadně proti plastické chirurgii při postprodukci. Někdo naopak ať už na základě osobní zkušenosti nebo z jiných důvodů udělá z člověka to, čím se chce vidět a ne to, čím je. Člověk je pak ale šťastný, což je možná důležitější než světonázor fotografa. Hranice postprodukce je většinou součástí osobitého stylu fotografa na základě kterého si vybíráte, ke komu si pro profi fotky půjdete. Již v portfoliu vidíte, jestli modelové mají čistou pleť, či ne. Jestli fotograf ponechává “nedostatky” ať už pleti nebo postavy na viditelné, nebo tam zkrátka nejsou. Upravit například postavu nemusí znamenat, že z dámy o velikosti XL se udělá S. To je samozřejmě přepal, a ani samotná dáma by neměla radost, že dostane fotky cizí slečny s obličejem zhruba připomínajícím ten její. Co už ale nikoho neurazí je srovnání neodstatků, které máme úplně všichni a které kolikrát na fotce vyniknout víc. Když se bavíme s člověkem naživo, vnímáme více věcí naráz. Jak vypadá, jaký má tón hlasu, jak vystupuje, jaká jde z něho energie, jak na nás působí, jestli nás baví se s ním bavit, nebo jestli je nákupní seznam do drogerie zajímavějším tématem… Na fotce ale řešíme jenom jak ten člověk vypadá (obzvlášť pokud je naše), v lepším případě, jak na nás působí ta fotka.

Takže je naprosto přirozené, že když se s člověkem bavíme, tak si nevšimneme, že má oloupaný lak na nehtech. Ale když ho vyfotíme zblízka s rukama u obličeje, tak to bude první, co nás napadne při pohledu na fotku. No a v tu chvíli, jsme rádi za postprodukci, která je schopna napravit nedostatky, které bijí do očí a kazí fotku.


Samozřejmě, v případě, že se jdeme fotit k profíkovi, většinou si dáme záležet, abychom měli umyté vlasy, upravené nehty, drželi jsme 2 týdny detox, vzali si oblečení, které nám maximálně lichotí, na focení si sedli to té správné pózy a nastavili obličej tak, aby druhá brada neměla šanci o sobě dát vědět. Ale! Všichni jsme jenom lidi a obzvlášť v boji za přirozenost fotek občas vyhraje druhá brada s upřímným smíchem nad žirafím krkem s křečovitým úsměvem. A v tu chvíli, pokud chceme aby se nám líbil i výraz i stav brady, přichází na pomoc Photoshop.

Nic se nemá přehánět

Stejně jako všeho, i Photoshopu moc škodí. Nikdo přece nechce být plastová panenka bez jediné vrásky, pokud se bavíme o přirozených portrétech a ne o fashion fotografii. Na druhou stranu, ve chvíli kdy na těhotenském focení má budoucí maminka oranžový obličej, červené bříško a nafialovělé nohy, tak věřím, že se nikdo nebude zlobit, když celé tělo skončí v přirozené tělové barvě…

Doporučení

Prohlédněte si pozorně práci vámi zvoleného fotografa. Prozkoumejte detailně, jak vypadají lidé na jeho fotkách, jak vypadá jejich pleť, zda obličej a ruce mají stejnou barvu, jak vypadá tvar těla, zda vás tam něco ruší nebo ne. Nebojte se předem zeptat, jak se fotky upravují a co můžete očekávat. Pokud máte partie, které se vám obzvlášť líbí nebo nelíbí, řekněte mu o tom. Pomocí správného nasvětlení či natočení můžete výslednou fotku milovat i nenávidět.

Postprodukce podle First Smile Photography Jsme zastánci přirozenosti a snažíme se dělat vše pro to, abyste se u nás na focení cítili pohodlně a ne strojeně. Pro dosažení přirozené fotky, na které vám to bude maximálně slušet máme na každém focení profesionální Make-up artistku, která vám dle vaších přání upraví obličej a vlasy tak, abyste se cítila svá a zároveň krásná. Zároveň vybíráme takové oblečení a doplňky, aby to lichotilo vaší postavě, vynikly plusy a zanikly mínusy. Na satmoném focení volíme pózy a světlo, které jsou přirozené ale zároveň lichotivé, aby taktéž nedostatky neměli šanci se vůbec ukázat. No a pokud po všech těchto opatřeních se některým nedostatkům podaří proniknout na fotku, tak je dorazíme ve Photoshopu.

Každý člověk je úplně jiný, proto i míra posprodukce je u každého focení jiná. Když přijde slečna s dokonalou pleti, tak samozřejmě míra postprodukce bude jiná než u slečny s těžkým akné. Snažíme se hlavně o to, aby ať už je použito více či méně postprodukce, tak aby v obou případech výsledná fotografie vypadala přirozeně. Aby se žena na ní poznala a byla příjemně potěšena výsledkem. ▪

Aktuální
Hledat podle hesla
Sledujte nás
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon